Portal Vinçler

Açık saha kullanımına uygun olan Portal Vinçler tek ya da çift platformlu olarak üretilebilir. Bunun yanı sıra platformsuz örnekler de bulunur. Bu tür iş makinelerinin kullanıldığı alanlar; demir-çelik sektörü olabileceği gibi endüstriyel tesisler için de uygundur. Madenlerin yanı sıra maden ocaklarında çıkarılan malzemelerin taşınması işlemlerinde iş makinelerine gerek duyulur. Portal vinçler bu alanlarda da çözüm sunar.

İmalattan depolamaya ve sevkiyata kadar birçok çalışma alanında portal vinçler ağır yüklerin transferi sırasında kullanılır. Bu iş makinelerinin çalışma prensipleri ihtiyaç duyulan iş gücünü karşılaması bakımından yeterli olmaktadır.

Portal Vinçler Çalışma Prensipleri

Açık alanlarda kullanılabileceği gibi kapalı alanlar için de uygun olan iş makineleri arasında portal vinçler de yer alır. Bu tür ağır iş makinelerinde köprü kirişlerinde portal ayaklar bulunur. Portal ayakların özelliği köprü yürütme grubunun üzerinde yer alması ve burada hareket kabiliyetinin olmasıdır.

Köprü yürütme grubu aracılığı ile zemine sabitlenen yürüme yolunda yer alan portal ayaklar hareketli sistemlerdir. Çift kirişli portal vinçler ya da tek kiriş gezer köprülü vinçler ihtiyaç duyulan çalışma alanına göre tercih edilir.

Vinçler ağır yüklerin hareket ettirilmesinin gerekli olduğu durumlarda kullanılan ve bu kapasiteye sahip iş makineleridir. Vinçlerin hareket kabiliyeti birbiri ile bütünleşmiş malzemeler bütününden oluşmasından kaynaklanır.

Portal vinçlerin hareket kabiliyeti raylar üzerindedir. Yüksek tonajlı yüklerin taşınmasında çözüm üreten bu makineler zemine sabitlenmiş olan raylar üzerinde hareket eder. Portal vinçlerin bir diğer özelliği ise 4 ayağı üzerinde hareket etmesidir. Portal vinçlerin kiriş sistemleri, yürüyüş başlıkları ve mafsallı sabit ayakları bulunur. Bu iş makinelerinin elektrik sistemleri ile birlikte fren sistemleri de çalışma prensipleri arasındadır. Kaldırma mekanizması ile yükleri transfer edebilen portal vinçler bu işlem sırasında raylar veya köprü yürüme yolları üzerinde hareket eder.

Portal vinçlerde bu sistemlerin yanı sıra rüzgâr uyarı sensörleri de yer alır. Ayrıca ışık sistemi, siren sistemi ve izleme sistemi ile çalışması desteklenir. Uzaktan kumanda ile çalışabilen portal vinçlerin dış alanlarının yağmurdan etkilenmemesi için koruma da bulunur. Portal vinçler üretilirken korozyon dayanımına uygun olarak tasarlanırlar. Tercih edilecek vinç türüne bağlı olarak bu özelliklerde değişiklik olabilir.

Portal vinçlerde hız kabiliyetinin yanı sıra kaldırma mesafesinde de değişiklik olabilir. İhtiyaç duyulan sektöre göre tercih edilebilen bu iş makineleri birçok alanda çalışabilme özelliğine sahiptir. Çevresel şartlardan etkilenmeyecek şekilde tasarlanabilen portal vinçler aşırı sıcak ya da soğuk havalarda da dayanıklılığı ile dikkat çeker.